Temos Žymėti visasAtžymėti visus

linas linkevicius.JPG

Užsienio reikalų ministras

Linas Linkevičius

Ministro darbotvarkė cv Twitter

L. Linkevičius: politinis sprendimas dėl ES ir Japonijos laisvosios prekybos susitarimo – dar vienas žingsnis gerinant ES įmonių konkurencingumą

Sukurta 2017.07.07 / Atnaujinta 2017.07.07 15:52

Liepos 6 dieną vykusiame Europos Sąjungos ir Japonijos vadovų susitikime Briuselyje buvo pasiektas politinis susitarimas dėl ES ir Japonijos ekonominės partnerystės sutarties sudarymo. Užbaigus derybas, šis susitarimas taptų didžiausiu ES laisvosios prekybos susitarimu – ES ir Japonija kartu sukuria 30 procentų pasaulio BVP.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius akcentuoja, kad susitarimas suteiks puikias galimybes Lietuvos verslui plėsti eksportą į Japoniją, mažins prekybos kaštus, leis diversifikuoti esamą eksporto struktūrą ir suteiks reikšmingą konkurencinį pranašumą Japonijos rinkoje.

Lietuvos eksportas į Japoniją pastaraisiais metais reikšmingai didėjo. 2016 m. Lietuvos eksportas į Japoniją siekė 130 milijonų eurų, o metinis eksporto augimas siekė net 176 procentus. Lietuvos įmonės į Japoniją eksportuoja beveik vien lietuviškos kilmės produkciją: tabako gaminius, optikos prietaisus ir medicinos įrangą, lazerius, pieno miltelius, tekstilės gaminius, baldus.

Kai susitarimas bus įgyvendintas visa apimtimi, Japonija panaikins 97 proc. taikomų muitų, dabar taikomų ES prekėms, o likusi dalis bus liberalizuota nustatant kvotas arba mažinant tarifus. Šios priemonės ES eksportuotojams kasmet leis sutaupyti apie 1 milijardą eurų sumokamų muitų. Eksporto iš ES vertė gali padidėti 20 milijardų eurų. Būsimas susitarimas taip pat atvers Japonijos viešųjų pirkimų ir paslaugų rinkas ES įmonėms.

Reikšmingas prekybos sąlygų gerinimas Japonijos rinkoje bus naudingas visoms Lietuvos įmonėms, norinčioms plėsti eksportą į Japoniją palankesnėmis sąlygomis. Perspektyviausi eksporto plėtros sektoriai yra tekstilė, elektroninių ir optinių gaminių gamyba, maisto pramonė. Šiems sektoriams susitarimas numatys prekybos sąlygų pagerinimą. Pabrėžtina, kad būsimas susitarimas taip pat užtikrins ES taikomų visuomenės sveikatos, maisto saugos, vartotojų, darbuotojų apsaugos ir kitų sričių standartų apsaugą.

Šalių derybininkai toliau derins likusius techninius klausimus iki 2017 m.  pabaigos. Parengus galutinį susitarimo tekstą, Europos Komisija 2018 m. atliks teisinę susitarimo peržiūrą ir vertimą į visas oficialias ES kalbas bei pateiks jį tvirtinti ES valstybėms narėms ir Europos Parlamentui. Tikimasi, kad ES ir Japonijos ekonominės partnerystės sutartis įsigalios 2019 m.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Liepos 17 dieną ES-Japonijos vadovų susitikimo metu Europos Sąjungos Tarybos pirmininkas Donald Tusk, Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker ir Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe pasirašė susitarimą, kuris sukurs laisvos prekybos erdvę, apimančią virš 600 milijonų gyventojų ir sukuriančią trečdalį pasaulio BVP.

Europos Sąjunga » Ekonominiai santykiai »

Balandžio 21 dieną Europos Sąjunga ir Meksika pasiekė politinį laisvosios prekybos susitarimą, kuris vėliau bus įtrauktas į platesnį modernizuotą ES ir Meksikos susitarimą.

Europos Sąjunga » Ekonominiai santykiai »

Naujienlaiškio prenumerata