Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuva dalyvaus 50-ojoje JT Žmogaus teisių tarybos sesijoje

Sukurta 2022.06.10 / Atnaujinta 2022.06.14 14:07
  Lietuva dalyvaus 50-ojoje JT Žmogaus teisių tarybos sesijoje

  Birželio 13 dieną Ženevoje prasidės keturias savaites truksianti jubiliejinė 50-oji Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių tarybos (ŽTT), kurios nare yra Lietuva, sesija. Tai bus pirmoji sesija po Rusijos narystės Taryboje suspendavimo, Rusija joje dalyvaus stebėtojos teisėmis. Rusijos agresija Ukrainoje ir jos pasekmės išliks svarbiausiu Lietuvos prioritetu šioje sesijoje.  

  Greta kitų sesijos susitikimų vyks jubiliejinės sesijos paminėjimo renginys, kuriame bus aptarti ŽTT pasiekimai nuo jos įkūrimo. Sesijos metu Tarybos dėmesys bus skiriamas moterų ir mergaičių teisėms, teisėms į taikių susirinkimų, asociacijų, nuomonės ir išraiškos laisves, lyčių lygybei, pažeidžiamose situacijose esančių asmenų teisėms, žmogaus teisėms klimato kaitos kontekste, kovai su neigiamu dezinformacijos poveikiu žmogaus teisėmis bei kitoms temoms. Bus aptariama žmogaus teisių padėtis Rusijos agresiją patiriančioje Ukrainoje, Baltarusijoje, Afganistane, Mianmare, Eritrėjoje, Nikaragvoje, Venesueloje, Libijoje, Sirijoje ir Palestinoje. Šioje sesijoje numatyta priimti 12-os šalių, tarp jų ir Lietuvos, visuotinio periodinio vertinimo (UPR) trečiojo ciklo rezultatus.

  Lietuva, būdama JT Žmogaus teisių tarybos nare, dalyvaus visuose 36-iuose interaktyviuosiuose dialoguose ir 8-iose panelinese diskusijose. Interaktyviuose dialoguose dėl žmogaus teisių padėties skirtingose šalyse Lietuva teiks prioritetą Ukrainai, Rusijai ir Baltarusijai. Taip pat Lietuva pasisakys taikių susirinkimų, moterų ir mergaičių teisių bei jų įgalinimo, smurto prieš moteris panaikinimo, švietimo, teisėjų ir teisininkų nepriklausomumo, migrantų, skurdo, dezinformacijos klausimais. Lietuva įsitrauks į diskusijas Liublino trikampio, Šiaurės-Baltijos valstybių bei Europos Sąjungos formatais bei prisijungs prie kitų šalių rengiamų bendrų pareiškimų.

  Sesijos metu bus deramasi dėl daugiau nei dvidešimties rezoliucijų, įskaitant ir dėl teisių į taikių susirinkimų ir asociacijų laisvę, kurios rengėjų grupėje yra Lietuva kartu su Čekija, Indonezija, Maldyvais, Meksika ir JAV.

  Sesijos paraštėse Lietuva surengs du renginius – dėl žmogaus teisių padėties Baltarusijoje ir dėl klimato kaitos ir neįgaliųjų teisių. Lietuva su partneriais taip pat inicijuos renginius žurnalistų saugumo ir iššūkių susirinkimų ir asociacijų laisvei temomis.

  JT Žmogaus teisių tarybą, kurią sudaro 47 šalys, įsteigė JT Generalinė Asamblėja 2006 m. Tarybos sesijos vyksta tris kartus per metus, jos pagrindinis tikslas – reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus ir teikti dėl jų rekomendacijas. Lietuvos narystė JT Žmogaus teisių taryboje truks iki 2024-ųjų metų pabaigos.