*alt_site_homepage_image*
lt
en

Verslas Šveicarijoje

Verslas Šveicarijoje

Oficialus šalies pavadinimas Šveicarijos Konfederacija. Schweizerische Eidgenossenschaft (vokiečių kalba), Confédération suisse (prancūzų kalba), Confederazione svizzera (italų kalba), Confederaziun Svizra (reto-romanų kalba)
Šalies plotas 41 285 km². Didžiausias atstumas nuo Pietų iki Šiaurės – 220 km, nuo Vakarų į Rytus – 348 km
Gyventojų skaičius 8,1 mln
Sostinė Bernas
Valstybinės kalbos:
  • vokiečių (63,7%)
  • prancūzų (20,4%)
  • italų (6,5%)
  • reto-romanų (0,5%)
Valiuta 1 Šveicarijos frankas = 100 santimų
Religijos:
  • romos katalikai (41,8%)
  • protestantai (35,3%)
  • musulmonai (4,3%)
  • ortodoksai (1,8%)
  • žydai (0,2%)
  • neišpažįstantys jokios religijos (11,1%)
Didžiausi miestai:
  • Ciūrichas (342 853 gyventojų)
  • Ženeva (178 500 gyventojų)
  • Bazelis (164 802 gyventojų)
  • Bernas (122 299 gyventojų)

Šveicariją sudaro 26 kantonai, kurie turi savarankiškas savo finansų ir mokesčių sistemas. Kantonai, atsižvelgiant į savo gyventojų etninę sudėtį, turi savo kantono tarnybinę kalbą.

Šveicarijos įkūrimo data 1291 m.
Nacionalinė šalies šventė Rugpjūčio 1 d.

Nuo 1848 m. Šveicarija yra federacinė respublika, kurios politinė sistema remiasi dviem kertiniais pamatais:

  • tiesiogine demokratija (tauta referendumų keliu ir kitomis iniciatyvomis daro tiesioginę įtaką vyriausybės veiklai)
  • pabrėžtinu federalizmu su aiškiai išreikšta daline kantonų autonomija ir stipriu kantonų dalyvavimu šalies politinės valios formavime

Šveicarija laikoma socialinės gerovės Europos valstybe, kuri per visą XX amžių išvengė karų ir išsaugojo neutralitetą.

1963 m. Šveicarija įstojo į Europos tarybą.
1977 m. moterys įgijo rinkimų teisę.
2002 m. Šveicarija tapo Jungtinių Tautų nare.
1988 m. įvykusiame referendume Šveicarijos piliečiai pasisakė prieš savo šalies narystę Europos Sąjungoje.

Būdama neutrali, Šveicarija išlieka viena labiausiai ginkluotų pasaulio valstybių. Visiems vyrams yra privaloma karinė tarnyba ir kasmetiniai karinio parengimo kursai. Jos kariai dalyvauja įvairiose Jungtinių tautų taikos palaikymo operacijose.

Šveicarija savo energetinius resursus užsitikrina penkių branduolinių elektrinių pagalba – jos teikia 40 proc. jai reikalingos elektros energijos; kitą dalį reikalingos energijos šveicarai gauna iš hidroelektrinių.

Šveicarija garsėja savo inžineriniais pasiekimais, farmacijos ir laikrodžių pramone ir, žinoma, bankais.

Šveicarai laikomi pedantiška, praktiška, švarą ir punktualumą mėgstančia tauta. Sakoma, kad šveicarai punktualesni už vokiečius. Į susitikimus su Šveicarijos verslininkais patartina ateiti 5 min. anksčiau nei susitarta.

Kita informacija

Darbo valandos: bankai dirba pirmadieniais - penktadieniais nuo 8.30 iki 16.30. Nedirba šeštadieniais, sekmadieniais bei švenčių dienomis. Pinigus galima išsikeisti pagrindinėse geležinkelio stotyse septynias dienas per savaitę. Parduotuvių darbo laikas didesniuose miestuose: 8.30 iki 18.30 val. (dauguma parduotuvių ketvirtadieniais dirba iki 20.00/21.00 val.), mažesniuose miestuose,kaimuose: 8.30 iki 12.00 val. ir nuo 14.00 iki 18.00 val.

Elektra: Šveicarijoje naudojama 230 V elektros srovė. Rozetės pritaikytos trijų kištukų jungikliams. Reikalingi adapteriai.

Šveicarijos viešasis transportas: Šveicarijos viešojo transporto tinklas yra vienas iš efektyviausių visame pasaulyje, užtikrina greitą kelionę į bet kurį šalies kampelį, pasižymi naujausiomis technologijomis ir patikimumu.Turistai gali apvažiuoti visą šalį su vadinamuoju Šveicarijos pasu „Swiss passport“, kuris galioja neribotam kelionių skaičiui tam tikram laikotarpiui: 4, 8, 15 ar 22 dienoms ar 1 mėnesiui. Šis pasas galioja visiems populiariausiems ir savo vaizdais kerintiems keliams, taip pat viešo transporto sistemai 37 miestuose. Taip pat turint  šį pasą-biletą galima gauti nuolaidas ekskursijoms Alpėse.

Vairavimas: Greičio apribojimai gyvenvietėse yra iki 50 km/h , už jų ribų - 80 km/h ir iki 120 km/h greitkeliuose. Norint naudotis greitkeliais, reikalinga turėti leidimą (lipdukas klijuojamas ant transporto priemonės), kurį galima įsigyti įvažiuojant į Šveicariją, degalinėse, pašte ir kurio vertė 40 CHF metams. Atvykstant į Ženevą automobiliu, būtina įsigyti ekologinį lipduką, kurio kaina – 5 CHF. Lipduką galima įsigyti Ženevos m. degalinėse.

Naudingos nuorodos

Jeigu norite eksportuoti ir turite su tuo susijusių klausimų, spauskite čia.