*alt_site_homepage_image*
lt
en

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma (Apostille)

Lietuvos Respublika ir Šveicarijos Konfederacija yra prisijungusios prie 1961 m. spalio 5 d. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo, todėl pažymą Apostille patvirtintiems Šveicarijos institucijų išduotiems dokumentams nereikalingas papildomas legalizavimas. Pažyma Apostille Šveicarijoje išduotus dokumentus tvirtina notarai, kantonų administracijos, Šveicarijos Konfederacijos Federalinė kanceliarija.

Valstybių, kurios nėra prisijungusios prie minėtos Hagos konvencijos, institucijų išduoti dokumentai gali būti legalizuojami Lietuvos Respublikos ambasadoje Šveicarijos Konfederacijoje, jei jie bus pateikiami Lietuvos Respublikoje. Dokumentai legalizuojami po to, kai juos legalizavo atitinkamos valstybės diplomatinė atstovybė Šveicarijoje. 

Gali būti legalizuojami ir kiti dokumentai, jei tai neprieštarauja teisės aktams. Dokumentai nelegalizuojami, jei jų turinys prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams bei tarptautinėms sutartims, kurias yra pasirašiusi Lietuvos Respublika. Pateikiami legalizavimui dokumentai turi būti pasirašyti kompetentingo pareigūno ir patvirtinti dokumentą išdavusios valstybės institucijos antspaudu. Legalizuojamų dokumentų kopijų (nuorašų) tikrumas turi būti patvirtintas notariškai. Dokumentą pasirašiusio asmens vardas ir pavardė turi būti išskaitomi, spaudai - aiškūs. Dokumentai pagal galimybę turėtų būti išversti į kalbą tos valstybės, kurioje jie bus pateikiami arba anglų kalbą. Dokumentai yra legalizuojami ne vėliau kaip per 5 darbo dienas. Legalizavimas gali būti atidėtas esant būtinumui įsitikinti dokumente esančio parašo ar antspaudo tikrumu.

Už dokumentų legalizavimą ar tvirtinimą pažyma Apostille imamas nustatyto dydžio konsulinis mokestis.

Dokumentai priimami tik iš anksto internetu užsiregistravus priėmimui.

Dokumentų legalizavimo tvarka:

  1. Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje priimami legalizuoti valstybių, kurioms diplomatinė atstovybė yra akredituota, išduoti dokumentai (jei tos valstybės nėra prisijungusios prie Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo).
  1. Diplomatinėje atstovybėje taip pat priimami legalizuoti ir valstybių, kurioms Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė nėra akredituota, išduoti dokumentai, jeigu atitinka šiuos kriterijus:
  • dokumentą teikiantis užsienio šalies pilietis teisėtai reziduoja diplomatinės atstovybės akreditacijos valstybėje;
  • užsienio šalies pilietis asmeniškai teikia savo ar savo šeimos narių (vyro, žmonos, tėvų, vaikų bei įvaikių) dokumentus;
  • teikiamas dokumentas buvo papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios šalies diplomatinėje atstovybėje, kuri veikia Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės rezidavimo valstybėje.
  1. Valstybėse, su kuriomis Lietuvos Respublika nėra užmezgusi diplomatinių santykių, išduoti dokumentai diplomatinėje atstovybėje nepriimami ir nelegalizuojami. Šiuo metu yra 5 tokios valstybės – Jungtinių Tautų (JTO) narės: Butanas, Kongo Demokratinė Respublika, Papua Naujoji Gvinėja, Pietų Sudanas ir Pusiaujo Gvinėja.
  1. Aukščiau išvardinti kriterijai galioja priimant legalizuoti ir užsienio valstybių atstovybių, veikiančių diplomatinės atstovybės rezidavimo valstybėje, išduodamus dokumentus.
  1. Jei į diplomatinę atstovybę teikiami dokumentai neatitinka aukščiau išvardintų kriterijų, jie toje diplomatinėje atstovybėje nepriimami. Tokie dokumentai turi būti pateikiami legalizuoti tiesiogiai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, jos nustatyta tvarka – https://keliauk.urm.lt/en/consular-services/legalisation arba Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms, kuriose šiuos kriterijus atitiktų.

Konsulinis dokumentų legalizavimas yra konsulinės įstaigos pareigūno atliekamas dokumente esančio parašo, antspaudo ir pasirašiusio asmens pareigų tikrumo patvirtinimas, kuris reikalingas tam, kad vienos valstybės dokumentus ir aktus galėtų svarstyti kitos valstybės institucijos, šie dokumentai įvykdytų ar sukeltų teisines pasekmes kitoje valstybėje, jeigu tarptautinės sutartys ir susitarimai nenumato kitaip.

Legalizuojami šie dokumentai:

  • civilinės būklės aktų (gimimo, tėvystės nustatymo, įvaikinimo, santuokos, ištuokos, vardo ar pavardės pakeitimo, mirties) liudijimai;
  • įmonių dokumentai (įmonės steigimo aktas arba steigimo sutartis, įmonės registravimo pažymėjimas, įmonės įstatai, jų papildymai bei pakeitimai ir kt.);
  • mokymosi, studijų dokumentai (atestatai, diplomai ir kt.);
  • įvairių organizacijų, įmonių ir įstaigų išduotos pažymos, liudijimai, sertifikatai (kvalifikacijos, veterinarinės pažymos, pažymos dėl kalinimo, turėto ir turimo turto, darbo, dėl gyvenamosios vietos, giminystės liudijimai, produkcijos kilmės sertifikatai ir t.t.).

Kur kreiptis dėl Lietuvoje išduotų dokumentų tvirtinimo pažyma Apostille

Lietuvoje išduotus dokumentus pažyma Apostille tvirtina Lietuvos Respublikos notarai.

Tokie dokumentai yra:

  • išduodami valstybės jurisdikcijai priklausančių valstybinių institucijų arba valstybės pareigūnų, įskaitant ir tuos, kuriuos išduoda prokuroras, teismo pareigūnas arba teismo vykdytojas;
  • administraciniai dokumentai;
  • notariniai aktai;
  • fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai: dokumentų registracijos arba jų buvimo tam tikrą dieną patvirtinimai; parašų oficialūs ir notariniai paliudijimai.

Pažyma Apostille netvirtinami diplomatinių ir konsulinių pareigūnų išduoti dokumentai bei administraciniai dokumentai, tiesiogiai susiję su prekybos arba muitinės operacijomis.

Norėdami Lietuvoje išduotus dokumentus patvirtinti pažyma Apostille, galite:

  • kreiptis į bet kurį Lietuvos notarą asmeniškai;
  • kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Šveicarijos Konfederacijoje su prašymu tarpininkauti persiunčiant dokumentus į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją.

Dokumentai ambasadoje priimami tik iš anksto internetu užsiregistravus priėmimui.

SVARBU:

Pažyma Apostille dokumentai tvirtinami Užsienio reikalų ministerijos Konsuliniame departamente tik tuomet, kai dėl jų patvirtinimo kreipiamasi per ambasadą.

Stojančiųjų į mokymo įstaigas užsienio šalių piliečių pažymos dėl neteistumo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje priimamos legalizuoti iš mokymo įstaigų. Asmenis, ketinančius studijuoti Lietuvoje, dėl dokumentų legalizavimo prašome kreiptis į mokymo įstaigą, kurioje planuojate studijuoti.